Şirketler İçin Bilgisayar Ağlarının Kullanım Amaçları

Kaynak Paylaşımı (Resource Sharing): Bilgisayar ağları Şirket personelinin, kaynağın bulunduğu merkezin coğrafi konumuna bağlı olmaksızın, o kaynaklara (sistemlere, yazıcılara, programlara, verilere) erişimini sağlar.

Yüksek Güvenilirlik (High Reliability): Alternatif donanım olanağı yarattığı için donanımlardan birinin bozulması durumunda, diğer donanımların bozulanın görevini üstlenmeleri, sistem performansının düşmesine karşılık, sistem güvenilirliğini artırır. Askeri uygulamalarda, bankacılıkta, hava trafiği kontrol sistemlerinde, nükleer reaktör güvenliğinde, enerji santrallerinin güvenliğinde ve diğer birçok uygulama alanlarında, donanım arızası durumunda sistemin çalışmasına devam edebilmesi çok büyük önem taşır.

Tasarruf (Save Money): Küçük bilgisayarların fiyat performans oranları büyüklere oranla daha düşük değerdedir; daha iyidir. Merkezi bilgisayarlar, PC’lere kıyasla on kat daha hızlı olabilirler, ancak fiyatları çok daha fazla olur. Bu nedenle tasarımcılar PC’lerden oluşan sistemler tasarlamaya yönelmişlerdir. Bu sistemlerde her kullanıcı için bir PC vardır ve veriler bir yada daha fazla dosya, sunucu makinede saklanır. Kullanıcı/Sunucu Modeli adı verilen bu sistem aşağıdaki şekildedir.

Bilgisayar Ağlarının Kullanım Amaçları

Kullanıcı sunucu modelinde, iletişim genellikle kullanıcının sunucudan bazı işler yapmasını talep eden mesajları sunucuya göndermesi şeklinde olur. Sunucu istenilen işlemi yaptıktan sonra kullanıcıya cevap gönderir. Bu modelin uygulandığı sistemlerde genellikle; az sayıda sunucuyu kullanan çok sayıda kullanıcı bulunur. Bu modele dayalı sistemlerin kullandıkları protokollere örnek olarak internette kullanılan TCP/IP protokol kümesi gösterilebilir.

Ölçeklenebilirlik (Scalability): Ağın haberleşme yükü arttıkça, sisteme işlemciler ekleyerek sistem performansını artırabilme yeteneği olarak tanımlanan ölçeklenebilirlik, bilgisayar ağlarının kullanım amaçlarından biridir. Merkezi bilgisayarların kapasiteleri dolduğu zaman, bu sistemlerin daha büyük kapasiteli sistemlerle değiştirilmesi gerekir. Bu yöntem hem daha masraflıdır, hem de sistem değişikliği sırasında kullanıcıların işlerinin gecikmesine neden olur. Öte yandan kullanıcı sunucu modelinde, sisteme ihtiyaç duyulduğu kadar kullanıcı makinesi yada sunucu eklenebilir.

Haberleşme Ortamı (Communication Medium): Bilgisayar ağları, aynı şirketin uzak birimlerinde çalışan kullanıcılar arasında haberleşme olanağı sağlar. Kullanıcılar aynı belge üzerinde işlem yapabilirler ve birbirlerine mesaj gönderebilirler.

Elektronik Ticaret (Electronic Commerce): E-Ticaret olarak da bilinen bu uygulama internet üzerinden ürün tanıtımı, katalog inceleme imkanı ve ürün satışı yapmaya olanak sağlar.

Diğer Klavye Delikanlıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir