HP Caps Lock ve Num Lock Işığı Yanıp Sönüyor

hp-isigi-yanip-sonuyorBilgisayarı başlattığınızda bir hata tespit edilirse Caps Lock ve Num Lock tuşlarının yanındaki LED ışıkları yanıp söner. LED’ler arka arkaya birkaç kez yanıp söner ve durur. Işıkların arka arkaya yanıp sönme sayısı, başlatma sırasında test edilirken hangi bileşenin hataya neden olduğunu gösterir. Bir saniye aralıklarla ledler yanıp söner ve bu sırada siz bu sönme işleminin kaç kere olduğunu tespit edin bizde size cevabı için size bir tablo hazırladık. Aşağıdaki hazırladığımız tablodan sorunun tam olarak olmasada %90 olarak doğru sonuç çıkarır.

Caps Lock / Num Lock LED’i Test edilen bileşen Hata durumu
LED’ler 1 kez yanıp sönüyor CPU (İşlemci) CPU çalışmıyor
LED’ler 2 kez yanıp sönüyor BIOS (ROM Bellek) BIOS bozulma hatası
LED’ler 3 kez yanıp sönüyor Bellek (RAM Bellek) Modül hatası çalışmıyor
LED’ler 4 kez yanıp sönüyor Grafik kartı (Ekran Kartı) Grafik kartı denetleyicisi çalışmıyor
LED’ler 5 kez yanıp sönüyor Sistem kartı (Anakart) Genel sistem kartı arızası
LED’ler 6 kez yanıp sönüyor BIOS (ROM Bellek) BIOS doğrulama hatası

Diğer Klavye Delikanlıları

 1. Merhaba. Caps Lock bende 5 kes yanıp sönüyor ana kart arızası bu demek. Ana kartı degiştirmekmi lazım, yoksa tamirde oluna bilirmi? Bilgisi olan varmı?

  1. Bir ara benim laptopta anakart arızası veriyordu. Hiç kimseye elletmeden iyi tamir yapan bir bilgisayarcı buldum ona götürdüm 3 günde içinde teslim etti. Sizde bulunduğunuz yerde en yakın bir bilgisayar tamircisine götürüp gösterin derim. Fiyat olarakta 150 TL vermiştim.

 2. 3 kez yanıp sönüyor. rami çıkarıp taktım bişey değişmedi şimdi yeni ram mi lazım ? çabuk dönerseniz sevinirim

  1. HP laptop bilgisayar caps clok ışığı yanıp sönüyor ve kendi kendine kapanıyor ve kendi kendine açılıyor Ceyda ram dan olabilir

  1. Benim de hp dv7 6100 et notebookum var. Biostan switchable graphics i fix yaptım. Biosu save diyip restart attırdım. Bir daha da açılmadı. Capslock 2 sn arayla sürekli yanıp sönüyor. Sizde son durum nedir acaba. Sorununuzu çözdünüz mü. Çözdüyseniz nasıl çözdünüz.

   1. 1 leptopu gucten ayir/2 pilini cikarip icini ac/3 bios pilini cikar/ 4 leptopun calistir duymesini 10 san basili tut/ bios pilini takmada once leptopu ac/ leptopun biosunu kurcalayak bozmussun bios sifirlanacak acildikdan sonra bios pilini taka bilirsin umarin duzelir. 🙂

    1. Verdiğin öneri sayesinde çözdüm sorunumu benimde laptop çalışıyor ama ekran gelmiyordu ve capslock ışığı 2 kere yanıp sönüyordu.

   2. Benim ki 3 kez yavaş 2 kez hızlı toplam 5 kez yanıp sönüyor lütfen yardım HP Pavilion GAMİNG laptop 16

   1. Bu hata bende de oldu. Fark ettim ki bu daha çok şarj aleti ile ilgili bir arıza. Ya başka bir şarj aleti ile deneyin yada şarj aletinin takılma yerlerinde fiziki bir bozulma yamulma olup olmadığını kontrol edin.

 3. Merhaba.benim pc hp compaq fanları temizkedim fakat sonra herşey çalışmasına rağmen ekrana görüntü gelmiyor.caps lock yakkasik 3 sn aralıklarla yanıp sönüyor.sizce sorun neyden olabilir.daha önce defalarca pc tamiri de yaptım bu ilk defa başıma geldi.

  1. 3 kez yanıp sönüyorsa yukarıdaki tabloya göre Ram hatası gözüküyor.
   Ram’i izopropil alkol (Yoksa kolonya kullanabilirsin) ile temizleyip birde dene ya da aynı benzer ram mevcutsa değiştir.
   Temizlik esnasında anakarta zarar vermişte olabilirsin.

   1. Üç kez yanıp sönmüyor ramleri değiştirdim.3 sn aralıklarla süresiz yanıp sönüyor ve f12 tuşu da turuncu renkte kalıyor.ram sorunu değil..

 4. Bende de aynı sorun var caps lock surekli yanip sönüyor daha once tamirciye götürdüm ekran karti arizasiymis 130lira vermistim yaptılar bir sene sonra tekrarladi ariza suan kendi çabalarımla yapıyorum ama pc kapatmazsam bir hafta kadar dayanıyor kapatip acarsam bi daha ekran gelmiyor

  1. Ekran kartı çip onarımları yeni pc alımlarını erteleyen geçici bir çözümdür. Onun arızalanmasının birden fazla sebepleri var ve o kadar süre dayanıp tekrarlaması anormal bir durum değil.

 5. Bilgisayarı battaniye icine koyup calistiriyorum kendi isisiyla tamir oluyor lehimler eriyip calisir hale geliyor ama fazla sürmüyor ekran karti arizasi diye biliyordum daha önce isitildi ama caps lock isigi 5 kez yanip sönüyor buda anakart arizasi görünüyor cip değişimine 300lira demislerdi ben yeni leptop aldim cip deisimi olsada eninde sonunda oda bozulacak zaten hp alinmaz cabuk deforme oluyor

 6. Merheba, Sorunum HP probook dizüstü bilgisayarı açarken ekran siyah, caps lock yanıp yanıp sönüyor, bir süre sonra da fan devreye giriyor ve bilgisayar kapatılamıyor. Sorunu nasil hal ede bilirim?

 7. Merhaba arkadaşlar;
  Sorunum HP probook dizüstü bilgisayarı açarken ekran siyah, caps lock yanıp yanıp sönüyor, bir süre sonra da fan devreye giriyor ve bilgisayar kapatılamıyor.

 8. Laptobu açtığımda laptopumun num lock cap lock scroll lock tuslari yanip sonuyor 1 2 saniye aralikla bip sesleri geliyor 2 dk sonra kapanıyor

 9. Hp güncellemeia yaparken pc kapandı bios hatası var sökemiyorum bu zıkkımı yardımcı olacak var mı

 10. Oyun Oynuyorken bir anda bilgisayarımın ekranı siyah oldu caps lock yanıp sönmeye başladı ve hala yanıp sönüyor anlayamadım basıyorum birşey olmuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir